Authors Celebration

Bringing scholarly work to publication

University of Wisconsin-Eau Claire faculty and staff are deeply involved in scholarship. Despite heavy demands in teaching, advising, and service within and beyond the university, they persist in scholarly engagement, often involving students along the way.

In 2006, UW-Eau Claire began an event called the Authors Celebration to highlight a few recent successes in bringing scholarly work to publication or performance. The publications shown here are from Authors Celebration events and represent only a fraction of publications by UW-Eau Claire faculty and staff. To see a more complete listing of UW-Eau Claire faculty, staff, and student publications, please see the Report on Publications.

2018 Featured Authors

Authors Celebration Posters:

  • David Lewis
    Chemistry, Excellence in Scholarship Awardee
  • Matthew Fish and William Miller
    Accounting and Finance
  • Gretchen Peters
    American Indian Studies
  • Jill Olm
    Art and Design
  • Wilson Taylor
    Biology
  • Sudeep Bhattacharyay and Sanchita Hati
    Chemistry
  • Abby Hemmerich
    Communication Sciences and Disorders
  • Martha Fay and Jan Larson
    Communication and Journalism
  • Ryan Hardt
    Computer Science
  • Yan Li and Maria DaCosta
    Economics
  • Jerry Worley
    Education Studies
  • José Alvergue
    English
  • Christina Berchini
    English
  • Bob Nowlan
    English
  • Christina Hupy, Joseph Hupy, Ryan Weichelt, Cyril Wilson
    Geography and Anthropology
  • Robert Lodge
    Geology
  • James Oberly and Robert Gough
    History
  • Reiko Shinno
    History
  • Jean Pratt
    Information Systems
  • Jeffrey Janot
    Kinesiology
  • Analisa DeGrave
    Languages
  • Kaishan Kong
    Languages
  • Robin Miller and Kate Hinnant
    Library
  • Gabi Eissa
    Management and Marketing 
  • Matthew Jewell
    Material Science Center 
  • Mohammad Aziz
    Mathematics
  • Marie-Claire Koissi
    Mathematics
  • Gary Don
    Music and Theater Arts
  • Chiayu Hsu
    Music and Theater Arts
  • Debra Hofmann
    Nursing
  • Charlotte Sortedahl
    Nursing
  • Sean McAleer
    Philosophy and Religious Studies 
  • Jason Spraitz
    Political Science
  • Melissa Coolong-Chaffin
    Psychology
  • Jeremy Miner
    Research and Sponsored Programs 
  • Leah Olson-McBride, Holly Hassemer, and Jerry Hoepner
    Social Work
  • Laura Suppes
    Watershed Institute
  • Stephanie Farrar
    Women's Studies 
  • B.J. Hollars
    English, Excellence in Scholarship Awardee
  • Rajarshi Aroskar
    Accounting and Finance
  • James Oberly
    American Indian Studies
  • Cedar Marie
    Art and Design
  • Chris Floyd
    Biology
  • Patricia Cleary
    Chemistry
  • Jennifer Thistle
    Communication Sciences and Disorders
  • Evan Perrault
    Communication and Journalism
  • Christopher Johnson
    Computer Science
  • Thomas Kemp
    Economics
  • Rob Reid
    Education Studies
  • Cathy Rex
    English
  • Ari Anand
    Geography and Anthropology
  • Scott Clark
    Geology
  • John Mann
    History
  • Joseph Orser
    History
  • Liqiang Chen
    Information Systems
  • Saori Braun
    Kinesiology
  • Josh Brown and Martina Lindseth
    Languages
  • Analisa DeGrave
    Latin American Studies 
  • Jill Markgraf, Kate Hinnant, Eric Jennings, and Hans Kishel
    Library
  • Nancy Hanson- Rasmussen
    Management and Marketing
  • Jennifer Dahl
    Material Science Center
  • Christopher Davis 
    Mathematics
  • Laura Dunbar
    Music and Theater Arts
  • Lisa Schiller
    Nursing
  • Matthew Meyer
    Philosophy and Religious Studies
  • Scott Whitfield
    Physics and Astronomy 
  • Eric Kasper
    Political Science 
  • April Bleske-Rechek
    Psychology
  • Lisa Qunn-Lee and Leah Olson-McBride
    Social Work
  • Crispin Pierce
    Watershed Institute
  • Sanjukta Chaudhuri
    Women's Studies 
  • Jennifer Muehlenkamp
    Psychology, Excellence in Scholarship Awardee
  • John Hildebrand
    Professor Emeritus, English
  • Dawna Drum
    Accounting and Finance
  • Jamie Lyman Gingerich
    Biology
  • Paula Lentz
    Business Communication
  • Mike Carney
    Chemistry
  • Stephen Drucker
    Chemistry
  • Kristine Knutson
    Communication and Journalism
  • Peter Bui
    Computer Science
  • Maria DaCosta
    Economics
  • Eric Torres
    Education Studies
  • B.J. Hollars
    English
  • Cyril Wilson
    Geography and Anthropology
  • Robert Lodge
    Geology
  • Erin Krutko Devlin
    History
  • James Oberly
    History
  • Ruidong Zhang
    Information Systems
  • Matt Wiggins
    Kinesiology
  • Tomomi Kakegawa
    Languages
  • Greg Kocken
    Library
  • Rhetta Standifer
    Management and Marketing
  • Rebecca Wyland
    Management and Marketing
  • Jennifer Dahl
    Materials Science Center
  • Carolyn Otto
    Mathematics
  • Nick Phillips
    Music and Theatre Arts
  • Steven Fink
    Philosophy and Religious Studies
  • Paul Thomas
    Physics and Astronomy
  • Lisa Quinn-Lee
    Social Work
  • Peter Hart-Brinson
    Sociology
  • Rose Battalio
    Special Education
  • Angela Dalhoe
    Special Education
  • Karen Mumford
    Watershed Institute for Collaborative
    Environmental Studies
  • Laura Suppes
    Watershed Institute for Collaborative
    Environmental Studies
We want to hear from you

Please enter your name

Please enter a valid email address

Please enter a valid phone number

Please enter a message