Back to:
Current year's news releases

All news releases
News and information home

UW-Eau Claire Names Research Day Winners

RELEASED: June 3, 2009

Hannah Humbach Student Research Day photo
Left: Hannah Humbach, a senior biology major, is the recipient of the 2009 Kell Container Corporation Scholarship, awarded each year to a participant in Student Research Day. Humbach's faculty mentor is Daniel Herman. At right, a view from above shows the activity as students displayed 277 research, scholarly and creative projects at the 17th annual Student Research Day in Zorn Arena. (Photos by Rick Mickelson, LTS).

EAU CLAIRE — The University of Wisconsin-Eau Claire Office of Research and Sponsored programs, with the support of the UW-Eau Claire Foundation, has announced the following awards from the university's 17th annual Student Research Day held April 27-29.

Student Research Day highlights student research accomplishments and the role faculty and staff play as mentors in the scholarly activity process. The 2009 award recipients and their project titles and faculty mentors were as follows:

Arts and humanities category

First place: Seniors Angela Nieman, Greenfield, and Andrea Fuss, Waupaca, "En Travesti: The Operatic Mezzo-Soprano as Leading Man," with mentor Dr. Mitra Sadeghpour, associate professor of music and theatre arts.

Second place: Senior Gregory Paules, Menomonie, "I need out because he wants in the house: The Subject Pronoun in Need and Want Phrasal Constructions," with mentor Dr. Erica Benson, assistant professor of English.

Third place: Senior Corey Cunningham, Holmen, "Composing for Wind Ensemble in the 21st Century," with faculty mentor Dr. Ethan Wickman, assistant professor of music and theatre arts.

Behavioral and social sciences category I, communication and journalism

First place: Seniors Pierce Koch, Eau Claire, Anne Moser, Hudson, and Nessa Severson, New Glarus, and junior Joseph Tierney, Shawano, "Culture Talk: The Influence of Culture on Communication," with mentor Dr. Judy Sims, professor of communication and journalism.

Second place: Seniors Ashley Yakesh, Altoona, Vicki Fischer, Eau Claire, Jennifer Cram, Tomah, and Kelli Kewin, Eau Claire, "Measuring Giving Patterns: Do Nonprofit Organizations' Persuasive Methods Correlate with Family Communication Patterns Regarding Donor Behavior," with mentor Dr. Martha Fay, assistant professor of communication and journalism.

Third place: Seniors Nicole Lillis, Eau Claire, Kellie Lund, Baldwin, Pang Kou Khang, Wisconsin Rapids, Madeline Duffy, DePere, and Jenna France, Stanley, "Frequency of Gossip During Times of Organizational Change," with mentor Fay.

Behavioral and social sciences category II, psychology and counseling

First place: Senior Elizabeth Kooistra, Lakeville, Minn., "The Effects of Motivating Operations on the Transfer from Labels to Requests for Children Diagnosed with Autism," with mentor Dr. Kevin Klatt, associate professor of psychology.

Second place: Seniors Lindsey Sime, Milton, Andrew Dunbar, Plainview, Minn., Kristine Benzel, Menomonie, Emily Weisenbeck, Durand, Jamie Callahan, Apple Valley, Minn., Shannon Nelson, Eau Claire, Catherine Filtz, Stevens Point, Noah Novinska, Fennimore, Ashley Zellhoefer, Kenosha, Mitch Bunker, Coon Rapids, Minn., and junior, Angela Peper, St. Croix Falls, "Effects of Naltrexone in an Animal Model of Hunger," with mentor Dr. David Jewett, professor of psychology.

Third place: Senior Melissa Lighthall, Eau Claire, "Attractiveness and Rivalry in Women's Friendships with Women," with mentor Dr. April Bleske-Rechek, associate professor of psychology.

Behavioral and social sciences category III, other social sciences

First place: Seniors William Hendricks, Mound, Minn., Amber Jamelske, Eau Claire, Beth Lutz, Eau Claire, and Ellie Lutz, Eau Claire, "Impact of the USDA Fresh Fruit and Vegetable Program on the Attitudes and Behaviors of Elementary School Students in Eau Claire, Wisconsin," with mentors Dr. Lori Bica, associate professor of psychology, and Dr. Eric Jamelske, associate professor of economics.

Second place: Senior Ryan Robert, Eau Claire, "Examining Voting Patterns within 'Black Belt' States," with mentor Dr. Brady Foust, professor of geography and anthropology.

Third place: Seniors Josh Rizzo, Chippewa Falls, and Thomas Michels, Eau Claire, "The Geography of Liquor and Crime Through Regression Analysis," with mentor Dr. Christina Hupy, assistant professor of geography and anthropology.

Business and professional studies category

First place: Seniors Allison Wells, Eau Claire, Lauren Tompkins, Chippewa Falls, and Tara Metcalf, Eau Claire, and sophomore Holly Shattuck, Curtiss, "The Development of an Opera Education Program: Opera-tunities," with mentor Sadeghpour.

Second place: Seniors Brian Vetterkind, Strum, Amanda Kimmins, Merrill, Amanda Ekholm, Washburn, and Paula Schommer, Wrightstown, "Effects of Body Composition, Calorie Intake and Energy Expenditure on Resting Metabolic Rate," with mentor Dr. Donald Bredle, associate professor of kinesiology.

Third place: Seniors Kyle Gibson, La Crosse, Corey O'Brien, Eagan, Minn., and Kate Stuewe, Norwood, Minn., "The Efficacy in Predicting Risk of Injury in Collegiate Basketball Players: Functional Movement Screen vs. Traditional Pre-Participation Examination," with mentor Dr. Robert Stow, assistant professor of kinesiology.

Fourth place: Senior Beth Fugina, Andover, Minn., "Middle School Students' Conceptions of Leaders and Leadership," with mentor Dr. Robert Hollon, professor of curriculum and instruction.

Life and earth sciences category

First place: Seniors Crysta Colangelo, Milwaukee, and Katya Voelker, Eau Claire, "Charcterization of cil-5(my13), a Gene Affecting Cilia Structure and Function in Caenorhabditis elegans," with mentor Dr. Jamie Lyman Gingerich, assistant professor of biology.

Second place: Seniors Audrey Mohr, New Ulm, Minn., and Isaac Orr, Waupaca, "GPR Survey of the Blue Hills Felsenmeer, Wisconsin: Profile of a Relict Talus Slope," with mentors Dr. Kent Syverson, professor of geology, and Dr. Harry Jol, professor of geography and anthropology.

Third place: Seniors Bridget Kelly, Eau Claire, Anne Gauer, Eden Prairie, Minn., and Anna Baker, Eau Claire, "Investigation of Groundwater Geochemistry and Seepage Rates to Determine Domestic Nutrient Input into Eutrophic Lake Altoona, Wisconsin," with mentor Dr. Bianca Pedersen, visiting assistant professor of geology.

Fourth place: Seniors Jasmine Wiley, Clintonville, Chris Naus, Fall Creek, and Matt Sisco, Wisconsin Rapids, and junior Jamie Dins, Clintonville, "How Shore Orientation and Substrate Type Structure Lichen Communities in the Boundary Waters Canoe Area Wilderness," with mentor Dr. Todd Wellnitz, assistant professor of biology.

Fifth place: Senior Traci Griffith, Grantsburg, "Identifying Quadrula metanevra from Similar Mussel Species in the St. Croix River Using Glochidia Morphometrics," with mentor Wellnitz.

Sixth place: Seniors Nicholas King, La Crosse, and Amy Wichlacz, Deerfield, "Planimetric Channel Change along the Lower Chippewa River in West-Central Wisconsin, 1938-2008," with mentor Dr. Douglas Faulkner, associate professor of geography and anthropology.

Physical and mathematical sciences category

First place: John A. Peterson, Eau Claire, "Slab Penetration into the Lower Mantle: A Theoretical Construction," with mentors Dr. Phillip Ihinger, professor of geology, and Dr. Paul Thomas, professor of physics and astronomy.

Second place: Junior James Bomber, Eau Claire, "Bouncing Liquid Jets," with mentor Dr. Thomas Lockhart, professor of physics and astronomy.

Third place: Senior Chee Yang, Eau Claire, junior Alexander Greene, Eau Claire, and senior James Rauschnot, Inver Grove Heights, Minn., "Exploring Electron-Transfer-Induced Conformational Changes in NRH: quinine Oxidoreductase," with mentors Dr. Sudeep Bhattacharyay, lecturer of chemistry, and Dr. Sanchita Hati, assistant professor of chemistry.

Fourth place: Seniors Tristan Williams, River Falls, and Mitch Phillipson, Chippewa Falls, "Avoidance of Colored Patterns: Wilf Classes and Enumeration," with mentor Dr. Amanda Riehl, assistant professor of mathematics.

Fifth place: Seniors Skye Doering, Eau Claire, and Kirsten Strobush, Eau Claire, "Effect of Dissociated Oxygen on the Infarered Spectra of Low-Temperature Water Ice Films," with mentor Dr. James Boulter, assistant professor of chemistry.

Graduate category

First place: Graduate student Ian Halberg, Marshfield, "Results from an Evaluation of a School District's Student Support Team Effectiveness," with mentor Dr. Mary Beth Leibham, assistant professor of psychology.

Kell Container Corporation Scholarship

The Kell Container Corporation Scholarship went to senior biology major Hannah Humbach, Madison, for "Detecting Protein Interactions between Mbp1, Skn7, and Swi6 Proteins in Candida albicans." Her mentor is Dr. Daniel Herman, assistant professor of biology.

-30-

KH/JP

Back to:
Current year's news releases

All news releases
News and information home

 

Excellence. Our Measure. Our Motto. Our Goal.