Back to:
Current year's news releases

All news releases
News and information home

UW-Eau Claire Announces Research Day Winners

RELEASED: May 8, 2008

Left: Skye Doering, a senior chemistry/pre-med major, is the recipient of the Kell Container Corporation Scholarship, awarded each year to a participant in Student Research Day. Doering's faculty mentor is James Boulter. (Photo by Bill Hoepner, LTS). At right, winners of second-place honors in the behavioral and social sciences category posed by the poster for their research project, "Gambling Behavior in the Pigeon." Research team members included (from left) Alia Groth, Rochelle Smits, Travis Smith and faculty mentor Dan Holt. Also on the team but not included in the photo was Ryan Stone. (Photo by Rick Mickelson, LTS)

EAU CLAIRE — The Office of Research and Sponsored Programs, with the support of University of Wisconsin-Eau Claire Foundation, announced the following awards from the 16th annual Student Research Day held April 28-29.

Research Day highlights student research accomplishments and the role faculty and staff play as mentors in the scholarly activity process. Students from 12 departments were honored.

Senior Courtney Karns, North Pole, Alaska, took first place in the arts and humanities division for "Samuel Barber's Use of the Texts of James Joyce," with mentor Dr. Mitra Sadeghpour, associate professor of music and theatre arts.

Second place went to seniors Andrea Fuss, Waupaca, Amanda Verstegen, Appleton, and Lauren Tompkins, Eau Claire, for "From 'Dido and Aeneas' to 'Carmen': an Exploration of the Role of Dance in Opera," with faculty mentor Sadeghpour.

First place in behavioral and social sciences went to senior Joseph Milburn, Watertown, senior Katelyn Parker, Cable, and sophomore Angela Peper, St. Croix Falls, for "Selfefficacy and Locus of Control as Predictors of the Efficacy of a Lifestyle Modification Program for Patients with Pre-Diabetes," with mentor Dr. Allen Keniston, professor of psychology.

Second place went to seniors Travis Smith, Saxon, Rochelle Smits, Green Bay, Alia Groth, Middleton, and Ryan Stone, Sussex, with mentor Dan Holt, lecturer in psychology, for "Gambling Behavior in the Pigeon." Senior Kristine Funk, Mound, Minn., senior Erin Barney, New Lisbon, and sophomore Holly Perszyk, Wauwatosa, with mentor Holt, took third in behavioral and social sciences for "Evaluating Effectiveness of Prompting Ratio Procedures in Basic Canine Obedience Training."

Fourth place went to seniors Matthew Newquist, La Crosse, and Erin Barney, New Lisbon, with mentor Holt, for "A Psychophysical Approach to Discounting: Sex and Money." Fifth place went to seniors Ashley Vacha, Plover, Emily Cooper, Germantown, and Amanda Albert, South Milwaukee, with mentor Dr. Melissa Bonstead-Bruns, associate professor of the sociology, for "Gender Differences in Family Expectations and Subsequent Career Decisions Among College Students."

Sixth place went to seniors Steven Schuett, Eau Claire, Luke Nyberg, Hazelhurst, Jules Miller, Green Bay, Kyle Sulerud, Duluth, Minn., Bryan Willkom, Marshfield, and Jana Dworski, Minneapolis, with mentor Dr. Martha Fay, assistant professor of communication and journalism, for "Facebook: The Effects of Self-esteem on Disclosure." Honorable mention went to senior Kyle Zander, Cross Plains, with mentor Dr. Jeff Erger, associate professor of sociology, for "Solidarity in Student Organization."

Eight students received awards in the business and professional studies category.

Taking first were seniors Whitney Hay, New Richmond, Laura Geissler, Coon Rapids, Minn., Brittany Allen, Markesan, with mentor Dr. Lance Dalleck, assistant professor of kinesiology, for "Transforming our Future: Why Health and Wellness Needs to be a Priority in the University of Wisconsin-Eau Claire Strategic Plan."

Second place went to junior Daniel Rozumalski, De Pere, and senior Justin Huegel, Winona, Minn., with mentors Dr. Charles Tomkovick, professor of management and marketing, and Dr. Rama Yelkur, associate professor of management and marketing, for "Super Bowl Advertising Effectiveness: Is There a Return on Investment Based on Stock Market Data?"

Senior Jenna Grotthus, Pepin, with mentor Dalleck, took third for "Examining the Effects of Detraining and Retraining on Health Outcomes in Community Fitness Program Participants." Senior Maggi Varsho, Menomonie, took fourth with mentor Dr. Susan Harrison, associate professor of mathematics, for "Factors Influencing Mathematics Performance and Attitudes." Fifth place went to junior Joseph Pruis, Eagan, Minn., with mentor Dr. Rosemary Jadack, professor of nursing, for "Social Network Profiles of Clients Accessing a Rural Health Department Clinic."

Fourteen students placed in the life and earth sciences category.

First place winners were seniors Matthew Brewer, Clintonville, and Nathan Butler, Farwell, Minn., with mentors Dr. Darwin Wittrock, professor of biology, and Dr. Julie Anderson, assistant professor of biology, for "Molecular Identification of Cryptosporidium Species Infecting Wisconsin Dairy Calves."

Second went to seniors Elizabeth Balgord, Madison, and Michelle Forgette, Burnsville, Minn., with mentors Dr. J. Brian Mahoney and Dr. Phillip Ihinger, professors of geology, for "Redefinition of the Precambrian Cambrian Contact in Southwestern Montana." Senior Andrew Thompson, Eau Claire, with mentor Dr. Kent Syverson, professor of geology, won third for "Evidence for a Calving Embayment in the Penobscot River Valley, Bangor, Maine."

Junior Stephen Nikolai, Marshfield, senior Matthew Faust, Madison, senior Matthew Troia, Madison, and senior Stephanie Zinken, St. Cloud, Minn., with mentor Dr. Todd Wellnitz, assistant professor of biology, took fourth for "Zooplankton Biodiversity, Lake Size and Productivity in the Boundary Waters Canoe Area Wilderness." Fifth place went to seniors Patrick Dryer, Ashland, and Jacob McDonald, Wauwatosa, with mentors Dr. Harry Jol, professor of geography, and Dr. Douglas Faulkner, associate professor of geography, for "Subaqueous Industrial Waste in Western Wisconsin Lakes: Reducing/Redirecting the Dredged Materials from Landfills." Taking sixth were seniors Danielle Priem, Holmen, Tenzin Wangzor, Madison, and Nathan Butler, Farwell, Minn., with mentor Dr. Tanya Falbel, visiting assistant professor of biology, for "The Effect of Arabidopsis scd-1 on Vein Formation."

Four students were honored in the physical and mathematical sciences category.

Junior Lee Behling, Amery, with mentors Dr. Warren Gallagher, associate professor of chemistry, and Dr. Scott Hartsel, professor of chemistry, received first place for "Structural Characterization of Methanobactin using Nuclear Magnetic Resonance (NMR)."

Second place went to junior Vang Yang, Sheboygan, with mentor Dr. Sudeep Bhattacharyay, lecturer of chemistry, for "Theoretical Determination of the Reduction Potentials of Dihydronicotinamide Riboside (NRH): Quinone Oxidoreductase (NQO2) Using Molecular Dynamics Simulations." Junior Jessica Porath, Mosinee, with mentor Dr. Don Reynolds, professor of mathematics, won third place for "Markov Chains and Student Academic Progress." Freshman Jacqueline Christy, Rochester, Minn., with mentor Dr. James Walker, professor of mathematics, received fourth place for "A New Method of Cryptography."

In the graduate entry category, graduate student William Hintz, Waseca, Minn., senior Matthew Faust, Madison, and senior Mitch Banach, Salem, with mentor Dr. David Lonzarich, associate professor of biology, received first for "The Effects of Stream Microhabitat on Group Size and Foraging Success of Juvenile Coho Salmon."

The Kell Container Corporation Scholarship went to senior chemistry major Skye Doering, Eau Claire, for "Effect of Dissociated Oxygen on the Structure of Low-Temperature Water Ice Films." His mentor is Dr. James Boulter, assistant professor of chemistry.

-30-

LK/NW

Back to:
Current year's news releases

All news releases
News and information home

 

Excellence. Our Measure. Our Motto. Our Goal.