Back to:
Current year's news releases
All news releases
News and information home

UW-Eau Claire Students Recognized for Outstanding Research Projects

RELEASED: May 5, 2005

Jane-Marie Ovanin
Senior art major Jane-Marie Ovanin and faculty mentor Michael Christopherson received first-place honors for their project, "Continuing the Craft: Contemporary Metal Boxes," displayed during Student Research Day April 25-26. (Photo by Rick Mickelson, TLTDC)

EAU CLAIRE — The Office of Research and Sponsored Programs at the University of Wisconsin-Eau Claire, with the support of the UW-Eau Claire Foundation, has announced the following awards from the Thirteenth Annual Student Research Day, held April 25-26.

Research Day highlights student research accomplishments and the role that faculty and academic staff play as mentors in the scholarly activity process, said Dr. Christopher Lind, assistant vice chancellor and director of the Center of Excellence for Faculty/Student Research Collaboration.

Senior Jane-Marie Ovanin, Amherst, with faculty mentor Michael Christopherson, placed first in the arts and humanities category for "Continuing the Craft: Contemporary Metal Boxes."

Seniors Melissa Holmen, Eau Claire, and Josh Molnar, Menomonie, with faculty mentors Jim Oberly and Rick St. Germaine, took second place in the arts and humanities category for "Researching the History of Phoenix Point Park."

Seniors Meghan Swanson, Corcoran, Minn., Mark Remiker, New Berlin, Nicole Zeug, Shell Lake, and Andrew Rohloff, New Berlin, with faculty mentor April Bleske-Rechek, placed first in the behavioral and social sciences category for "Happy Babies Make Men More Attractive: Evidence for Female Preferences for Parentally-Investing Men."

Seniors Bryan Frenz, Tomah, and Devon Disrude, Milton, with faculty mentor Tim Bawden, took second place in the behavioral and social sciences category for "The Hinterlands of Professional Football in the United States."

Seniors Kellen Lange, Afton, Minn., and Susan Rauterkus, Onalaska, with faculty mentors Brady Foust and Lisa Theo, tied for third place in the behavioral and social sciences category for "Cartographic Analysis of the 2004 Presidential Election in Cleveland, Ohio."

The other third place winners in the behavioral and social sciences category were seniors Jill Becker, Oneida, Justine Majeres, Excelsoir, Minn., Regina Carroll, St. Paul, Minn., Andrew Kwilasz, Cedarburg, Nalee Xiong, Altoona, Jacquelyn Petroni, Fish Creek, Tiffany Domaszek, Neillsville, Emily Wiechmann, Eau Claire; juniors Emily Mack-Olson, Rice Lake, Valerie Jonjak, Chippewa Falls, Tracy Schweiner, Green Bay, Thomas Hahn, Platteville, Katie Keller, Cornell, and Sarah Weis, Oconomowoc; sophomore Natalie Koffarnus, Unity; and freshman Lindsay Johnson, Onalaska, with faculty mentor David Jewett, for "Factors that affect 'Satiation' In a Model of 'Hunger.'"

Senior Darin Mohr, Appleton, with faculty mentors Mohamed Elgindi and Robert Langer, placed first in the natural and physical sciences category for "Finite Difference Solutions of a Linearized Version of the Heat Equation in a Molten Polymer Flowing in a Circular Tube."

Senior Benjamin Sykora, Bloomer, with faculty mentor Kim Pierson, took second place in the natural and physical sciences category for "Micro-Wire Fabrication Using Magnetron/DC-Triode Sputtering."

Senior Jodi Swanson, Eau Claire, with faculty mentor Paula Kleintjes, placed third in the natural and physical sciences category for "Dine and Dash: Lytta sayi deflower stand of Lupinus perennis, the sole larval host plant of the Federally Endangered Karner blue butterfly Lycaedeis Melissa samuelis."

Senior Jeremy Treague, Danbury, with faculty mentor Harry Jol, placed fourth in the natural and physical sciences category for "Searching for Buried Lewis and Clark Sites: Geophysical Investigations Along the Washington and Oregon Coast."

Senior David Mans, Chippewa Falls, with faculty mentor Kent Syverson, placed fifth in the natural and physical sciences category for "Deglaciation history of the China Lake area, south-central Maine, based on glaciomarine sediments and newly obtained c-14 ages."

Seniors Rebecca Hutchinson, Monroe, Danielle Aanenson, Hopkins, Minn., and Lindsay Duwell, West Bend, with faculty mentors Ruth Cronje and Marc Goulet, took first place in the business and professional studies category for "Regional Research and Evidence-Based Healthcare Practice in the Countries of Eastern Europe and the former Soviet Union."

Senior Brett Welter, Maple Grove, Minn., and sophomore Amanda Sutherland, Gillett, with faculty mentors Chuck Tomkovick and Rama Yelkur, took second place in the business and professional studies category for "Marketing and the Movies: What Drives U.S. Box Office Revenue."

Senior Sara Halada, Sturgeon Bay, with faculty mentor Kristine Retherford, placed third in the business and professional studies category for "Language Sample Analysis: A Comparison of Two Procedures."

Graduate student Melisa Cushing Davis, Eau Claire, with faculty mentors Patricia Turner, Oscar Chamberlain and John Mann, took first place in the graduate entries category for "Chippewa Valley Rosies: The Economic, Social and Cultural Impact of World War II on the Women of the Chippewa Valley."

Also, junior Lori Scardino, Eau Claire, was awarded the Kell Container Corporation Scholarship, which recognizes outstanding undergraduate research or demonstrated potential for outstanding research accomplishments. Her project title was "Characterization of and Exploration of Applications for a Robust Series of Fluorescent Probes based on the Naphthalimide Fluorophore." Scott Hartsel was her faculty mentor.

-30-

AK/NW

Back to:
Current year's news releases

All news releases
News and information home


Excellence. Our Measure. Our Motto. Our Goal.