print header

2009 Student Research Day winners 









Arts and Humanities

1st

Angela Nieman and Andrea Fuss with faculty mentor Mitra Sadeghpour, First Place in the Arts and Humanities category, “En Travesti: The Operatic Mezzo-Soprano as Leading Man.”

2nd

Gregory Paules with faculty mentor Erica Benson, “I need out because he wants in the house:  The Subject Pronoun in Need and Want Phrasal Constructions."

3rd

Corey Cunningham with faculty mentor Ethan Wickman, “Composing for Wind Ensemble in the 21st Century.”

Behavioral and Social Sciences

Category I - Communication and Journalism

1st

Pierce Koch, Anne Moser, Nessa Severson and Joseph Tierney with faculty mentor Judy Sims, “Culture Talk: The Influence of Culture on Communication.”

2nd

Ashley Yakesh, Vicki Fischer, Jennifer Cram and Kelli Kewin with faculty mentor Martha Fay, “Measuring Giving Patterns:  Do Non-Profit Organizations' Persuasive Methods Correlate with Family Communication Patterns Regarding Donor Behavior?”

3rd

Nicole Lillis, Kellie Lund, Pang Kou Khang, Madeline Duffy and Jenna France with faculty mentor Martha Fay, “Frequency of Gossip During Times of Organizational Change.”

Category II - Psychology and Counseling

1st

Elizabeth Kooistra with faculty mentor Kevin Klatt, “The Effects of Motivating Operations on the Transfer from Labels to Requests for Children Diagnosed with Autism.”

2nd

Lindsey Sime, Andrew Dunbar, Kristine Benzel, Emily Weisenbeck, Jamie Callahan, Shannon Nelson, Catherine Filtz, Noah Novinska, Angela Peper, Ashley Zellhoefer, and Mitch Bunker with faculty mentor David Jewett, “Effects of Naltrexone in an Animal Model of Hunger.”

3rd

Melissa Lighthall with faculty mentor April Bleske-Rechek, “Attractiveness and Rivalry in Women’s Friendships with Women.”

Category III - Other Social Sciences

1st

William Hendricks, Amber Jamelske, Beth Lutz and Ellie Lutz with faculty mentors Lori Bica and Eric Jamelske, "Impact of the USDA Fresh Fruit and Vegetable Program on the Attitudes and Behaviors of Elementary School Students in Eau Claire, Wisconsin."

2nd

Ryan Robert with faculty mentor Brady Foust, “Examining Voting Patterns within ‘Black Belt’ States.”

3rd

Josh Rizzo and Thomas Michels with faculty mentor Christina Hupy, “The Geography of Liquor and Crime through Regression Analysis.”

Business and Professional Studies

1st

Allison Wells, Lauren Tompkins, Holly Shattuck and Tara Metcalf, with faculty mentor Mitra Sadeghpour, “The Development of an Opera Education Program:  Opera-tunities”

2nd

Brian Vetterkind, Amanda Kimmins, Amanda Ekholm and Paula Schommer with faculty mentor Donald Bredle, “Effects of Body Composition, Calorie Intake, and Energy Expenditure on Resting Metabolic Rate.”

3rd

Kyle Gibson, Corey O'Brien and Kate Stuewe with faculty mentor Robert Stow, “The Efficacy in Predicting Risk of Injury in Collegiate Basketball Players:  Functional Movement Screen vs. Traditional Pre-Participation Examination.”

4th

Beth Fugina with faculty mentor Robert Hollon, “Middle School Students' Conceptions of Leaders and Leadership.”

Life and Earth Sciences

1st

Crysta Colangelo and Katya Voelker with faculty mentor Jamie Lyman Gingerich, “Characterization of cil-5(my13), a Gene Affecting Cilia Structure and Function in Caenorhabditis elegans.”

2nd

Audrey Mohr and Isaac Orr with faculty mentors Kent Syverson and Harry Jol, “GPR Survey of the Blue Hills Felsenmeer, Wisconsin:  Profile of a Relict Talus Slope.”

3rd

Bridget Kelly, Anne Gauer and Anna Baker with faculty mentor Bianca Pedersen, “Investigation of Groundwater Geochemistry and Seepage Rates to Determine Domestic Nutrient Input into Eutrophic Lake Altoona, Wisconsin.”

4th

Jasmine Wiley, Chris Naus, Matt Sisco and Jamie Dins with faculty mentor Todd Wellnitz, “How Shore Orientation and Substrate Type Structure Lichen Communities in the Boundary Waters Canoe Area Wilderness.”

5th

Traci Griffith with faculty mentor Todd Wellnitz, “Identifying Quadrula metanevra from Similar Mussel Species in the St. Croix River Using Glochidia Morphometrics.”

6th

Nicholas King, Amy Wichlacz with faculty mentor Douglas Faulkner, “Planimetric Channel Change along the Lower Chippewa River in West-Central Wisconsin, 1938-2008.”

Physical and Mathematical Sciences

1st

John A. Peterson with faculty mentors Phillip Ihinger and Paul Thomas, “Slab Penetration into the Lower Mantle:  A Theoretical Construction.”

2nd

James Bomber with faculty mentor Thomas Lockhart, “Bouncing Liquid Jets.”

3rd

Chee Yang, Alexander Greene and James Rauschnot with faculty mentors Sudeep Bhattacharyya and Sanchita Hati, “Exploring Electron-Transfer-Induced Conformational Changes in NRH:quinone Oxidoreductase.”

4th

Tristan Williams and Mitch Phillipson with faculty mentor Amanda Riehl, “Avoidance of Colored Patterns:  Wilf Classes and Enumeration.”

5th

Skye Doering and Kirsten Strobush with faculty mentor James Boulter, “Effect of Dissociated Oxygen on the Infrared Spectra of Low-Temperature Water Ice Films.”

Graduate Entries

1st

Ian Halberg with faculty mentor Mary Beth Leibham, “Results from an Evaluation of a School District's Student Support Team Effectiveness.”

Kell Container Corporation Scholarship

Hannah Humbach was awarded the Kell Container Corporation Scholarship. Her project is titled "Detecting Protein Interactions between Mbp1, Skn7, and Swi6 Proteins in Candida albicans," and her faculty mentor is Daniel Herman.


Excellence. Our Measure. Our Motto. Our Goal.