print header

2008 Student Research Day winners 

 

Arts and Humanities

1st

Courtney Karns with faculty mentor Mitra Sadeghpour, Music & Theatre Arts, “Samuel Barber's Use of the Texts of James Joyce.”

2nd

Andrea Fuss, Amanda Verstegan, and Lauren Tompkins, with faculty mentor Mitra Sadeghpour, Music & Theatre Arts, “From "Dido and Aeneas" to "Carmen": An Exploration of the Role of Dance in Opera."

Behavioral and Social Sciences

1st

Joseph Milburn, Katelyn Parker, and Angela Peper with faculty mentor Allen Keniston, Psychology, “Self–efficacy and Locus of Control as Predictors of the Efficacy of a Lifestyle Modification Program for Patients with Pre-Diabete.”

2nd

Travis Smith, Rochelle Smits, Alia Groth, and Ryan Stone with faculty mentor Dan Holt, Psychology, “Gambling Behavior in the Pigeon.”

3rd

Kristine Funk, Erin Barney, and Holy Perszyk with faculty mentor Dan Holt, Psychology, “Evaluating Effectiveness of Prompting Ratio Procedures in Basic Canine Obedience Training.”

4th

Matthew Newquist and Erin Barney with faculty mentor Dan Holt, Psychology, “A Psychophysical Approach to Discounting: Sex and Money.”

5th

Ashley Vacha, Emily Cooper, and Amanda Albert with faculty mentor Melissa Bonstead-Bruns, Sociology, “Gender Differences in Family Expectations and Subsequent Career Decisions Among College Students.”

6th

Steven Schuett, Luke Nyberg, Jules Miller, Kyle Sulerud, Bryan Willkom, and Jana Dworski with faculty mentor Martha Fay, Communication and Journalism, “Facebook: The Effects of Self-esteem on Disclosure.”

Honorable
Mention

Kyle Zander with faculty mentor Jeff Erger, Sociology, “Solidarity in Student Organization.”

Business and Professional Studies

1st

Whitney Hay, Laura Geissler, Brittany Allen, with faculty mentor Lance Dalleck, Kinesiology,  “Transforming our Future: Why Health and Wellness needs to be a Priority in the University of Wisconsin – Eau Claire Strategic Plan?”

2nd

Daniel Rozumalski and Justin Huegel with faculty mentors Charles Tomkovick and Rama Yelkur, Management and Marketing, “Super Bowl Advertising Effectiveness: Is There a Return on Investment Based on Stock Market Data?”

3rd

Jenna Grotthus with faculty mentor Lance Dalleck, Kinesiology, “Examining the Effects of Detraining.”

4th

Maggi Varsho with faculty mentor Susan Harrison, Mathematics, “Factors Influencing Mathematics Performance and Attitudes.

5th

Joseph Pruis with faculty mentor Rosemary Jadack, Nursing, “Social Network Profiles of Clients Accessing a Rural Health Department Clinic.”

Life and Earth Sciences

1st

Matthew Brewer and Nathan Butler with faculty mentors Darwin Wittrock and Julie Anderson, Biology, “Molecular Identification of Cryptosporidium Species Infecting Wisconsin Dairy Calves.”

2nd

Elizabeth Balgord and Michelle Forgette with faculty mentors J. Brian Mahoney and Phillip Ihinger, Geology, “Redefinition of the Precambrian Cambrian Contact in Southwestern Montana.”

3rd

Andrew Thompson with faculty mentor Kent Syverson, Geology, “Evidence for a Calving Embayment in the Penobscot River Valley, Bandor, Maine.”

4th

Stephen Nikolai,  Matthew Faust, Matthew Troia, Stephanie Zinken with faculty mentor Todd Wellnitz, Biology, “Zooplankton Biodiversity, Lake Size and Productivity in the Boundary Waters Canoe Area Wilderness.”
5th
W. Patrick Dryer and Jacob McDonald with faculty mentors Harry Jol and Douglas Faulkner, Geography and Anthropology, “Subaqueous Industrial Waste in Western Wisconsin Lakes: Reducing/Redirecting the Dredged Materials from Landfills”
6th
Danielle Priem, Tenzin Wangzor, and Nathan Butler with faculty mentor Tanya Falbel, Biology, “The Effect of Arabidopsis scd-1 on Vein Formation.”

Physical and Mathematical Sciences

1st

Lee Behling with faculty mentors Warren Gallagher and Scott Hartsel, Chemistry, “Structural Characterization of Methanobactin using Nuclear Magnetic Resonance (NMR).”

2nd

Vang Yang with faculty mentor Sudeep Bhattacharyay, Chemistry, “Theoretical Determination of the Reduction Potentials of Dihydronicotinamide Riboside (NRH): Quinone Oxidoreductase (NQO2) Using Molecular Dynamics Simulations.”

3rd

Jessica Porath with faculty mentor Don Reynolds, Mathematics, “Markov Chains and Student Academic Progress.”

4th

Jacqueline Christy with faculty mentor James Walker, Mathematics, “A New Method of Cryptography.”

Graduate Entries

1st

William Hintz, Matthew Faust, and Mitch Banach with faculty mentor David Lonzarich, Biology, “The Effects of Group Size and Microhabitat on the Behavior of Juvenile Coho Salmon.”

Kell Container Corporation Scholarship

Skye Doering, Chemistry, was awarded the Kell Container Corporation Scholarship. His project is titled "Effect of Dissociated Oxygen on the Structure of Low-Temperature Water Ice Films," and his faculty mentor is James Boulter.
Excellence. Our Measure. Our Motto. Our Goal.